Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zgomot la rulare cu viteza de peste 80 km/h
#1
Salut!

Am un zgomot ciudat la masinuta mea, de pe la 80 km/h in sus, incepe sa faca de imi aminteste de autobuzele vechi de la IRTA, bagate in treapta a 7-a. Totusi, sunetul nu este chiar asa de strident, si este modulat, adica creste si scade in intensitate (vibrato) cu o frecventa de 0.5 Hz (adica, o data la 1,5 - 2 secunde). E greu de pus in cuvinte o descriere a sunetului, dar e asemanator efectelor speciale din filme ce insotesc de obicei secventele in care se cauta ceva cu un detector, de metale daca vreti. Imi aminteste de sunetul produs de detectorul de miscare folosit in Alien II - deci metalic - doar ca mult mai soft si mai discret, doar timbrul si inaltimea sunetului e aceeasi.

Are cineva ceva asemanantor?

Am fost la dealer (garantie) si mi-au facut constatarea (eu le-am spus ca suspectez ceva - poate rulmenti, sincroane etc - la transmisie). Rezolutia lor: UN NOU SET DE ANVELOPE. Mi-au explicat ca din cauza ABS-ului, care elibereaza roata intotdeauna in acelasi punct, anvelopele ajung sa aibe zone mai uzate, care alterneaza cu zone mai putin uzate, si care la rulare, ami ales la viteze mari, produc niste sunete de genul in roti.

Nu e lipsita de o oarecare logica explicatia lor, dar eu parca tot nu sunt prea linistit, cu atat mai mult cu cat acelasi sunet, dar fara "vibrato" il aud si la treptele mici de viteza, la accelerari/decelerari (frane de motor) bruste.

Va rog, da-tri un semn daca recunoaste cineva ce spun eu aici.

Cip
Răspunde
#2
daca si dupa ce ai schibat cauciucurile persista inca ,la 80 -90 km/h iesti in a-5-a , cauta in cutia de viteze
Răspunde
#3
salut,am si eu acelasi zgomot,la 100 km/h,dar la un porsche 944 turbo.dupa ce am shimbat pneurile,sunt convins ca zgomotul vine de la un rulment al transmisiei.cateodata acest zgomot(vibrato) apare si de la rulmentul rotilor spate,la diverse tipuri de autoturisme.
Răspunde
#4
te-ai uitat si la rulmenti? si la mine fcaea aproximativ lafel .. dar era un zgomot care se auzea de la 50 km/h si era pe fata....
am schimbat rulmenti si nu mai face
Răspunde


Posibile subiecte înrudite...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizualizări: Ultimul mesaj
Smile 2.0 TDI 16V se plafoneaza la viteza St7G 0 1,294 09-02-2020, 09:11 PM
Ultimul mesaj: St7G
  Seat Leon 2011- zgomot clima Tase22 0 1,590 10-07-2019, 10:21 PM
Ultimul mesaj: Tase22
  zgomot(bataie) la motor vuleacalin 2 3,545 07-03-2012, 12:21 AM
Ultimul mesaj: Florin Florinel
  pierd antigel la turatii peste 3000 Gabi987 4 4,926 14-03-2011, 05:47 PM
Ultimul mesaj: Gabi987
  Zgomot interior in timpul mersului RothRobertMarius 3 4,029 14-09-2010, 11:28 AM
Ultimul mesaj: nitoiu_dragos
  zgomot in mers REMus89 2 3,733 29-06-2009, 11:18 AM
Ultimul mesaj: c0xty

Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)