Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
tuning pentru 1.6
#11
Cine stie mai multe despre tuning motor si poate sa ne dea mai multe informatii..
Si eu am un Leon 2008 de 1,6 102 CP, si as vrea sa maresc putin puterea motorului pt ca e lenesa rau.. . Am inteles ca un kit de adimisie bun poate ridica binisor puterea. Exista posibilitatea montarii unei turbine???
Răspunde
#12
cretu_dan61 a scris:Cine stie mai multe despre tuning motor si poate sa ne dea mai multe informatii..
Si eu am un Leon 2008 de 1,6 102 CP, si as vrea sa maresc putin puterea motorului pt ca e lenesa rau.. . Am inteles ca un kit de adimisie bun poate ridica binisor puterea. Exista posibilitatea montarii unei turbine???

Salut.
Eu ma ocup cu tuning si cred ca iti pot da unele informatii.... Daca pui un soft castigi undeva cam 10% (~10cp) mai pui un kit de admisie bun (intre 5 si 10 cp) mai pui si o evacuare comleta (inclusiv serpisori (galerie evacuare) castig intre 5 si 10 cp). Daca faci modificarile astea ajungi pe undeva la un castig de 20 - 25 cp la costuri rezonabile adica undeva pe la 1500 - 2000 E. In principiu la orice motor aspirat se poate monta turbo, dar costurile aferente sunt cam mari .... cred ca pentru motorul asta un pret la un kit turbo cu tot ce trebe la motor(pistoane+biele+vibrochen+supape+garnitura chiuloasa marita pt decomprimare+suporti motor etc.) ajunge undeva de la 4000 - 4500 E in sus. Sper sa fi fost de ajutor.
Răspunde
#13
da se poate face ajungi aproape la puterea unu motor 1,6 fsi , adica la 114 cp, iti dau si un exemmplu.Asteptam vesti daca ai reusit sa faci ceva si impresii legate de comportamentul masinii dupa interventie, spor la munca !

http://www.digitaltuning.ch/prodotti.php...orting=ASC
Răspunde
#14
am un leon 1m 2003 1.6 16v 105 cai si ma int un chip tuning cat ma costa?
Răspunde
#15
laur2you a scris:am un leon 1m 2003 1.6 16v 105 cai si ma int un chip tuning cat ma costa?



http://www.digitaltuning.ch/prodotti_dett.php?id=2466 Smile
Răspunde
#16
scuze de off topic imi spune si mie cineva ce inseamna SR la un motor 1,6 benzina pe un toledo din 2000 ?
Răspunde
#17
perikolos a scris:Salut.
Eu ma ocup cu tuning si cred ca iti pot da unele informatii.... Daca pui un soft castigi undeva cam 10% (~10cp) mai pui un kit de admisie bun (intre 5 si 10 cp) mai pui si o evacuare comleta (inclusiv serpisori (galerie evacuare) castig intre 5 si 10 cp). Daca faci modificarile astea ajungi pe undeva la un castig de 20 - 25 cp la costuri rezonabile adica undeva pe la 1500 - 2000 E. In principiu la orice motor aspirat se poate monta turbo, dar costurile aferente sunt cam mari .... cred ca pentru motorul asta un pret la un kit turbo cu tot ce trebe la motor(pistoane+biele+vibrochen+supape+garnitura chiuloasa marita pt decomprimare+suporti motor etc.) ajunge undeva de la 4000 - 4500 E in sus. Sper sa fi fost de ajutor.

Este pur teoretic , ce spui , pt ca eu am pe masina tot ce ai enumerat tu acolo , si nu ma apropii de valorile spuse , deci am evacuare fara catalizator , pe 61mm , doar cu o finala sport Borla , am admisie ITG Maxogen , si soft , masuarata pe Dyno la HP Customs , a iesit 111 cai , asa ca mai usor cu valorile alea .........
Seat Leon 1P 1,6 Yellow crono
Răspunde
#18
Motoarele 1.6 aspirate pot castiga prin resoftare custom pana la 15HP, 12Hp fiind o valoare medie onorabila, iar masina raspunde altfel, consuma lafel sau mai putin si dinamica este usor imbunatatita.
Firma pe care o reprezint este Racing Code specializata in astfel de operatiuni custom.
La modelel de 1.6 din gama VAG o evacuare corect dimensionata ajuta destul de mult.
[Imagine: sequence2001.gif]
Răspunde
#19
As vrea sa stiu ce soft se foloseste la Alfa, pentru diagnoza si ce se mai poate face. La toti care am fost nu aveau motorul meu JTS, doar TS. Nici macar pentru tuning nu poate sa faca.
Răspunde


Posibile subiecte înrudite...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizualizări: Ultimul mesaj
  dragon tuning box shabazxz 0 8,318 12-10-2010, 07:55 PM
Ultimul mesaj: shabazxz

Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)