Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
distributie 1.9 tdi
Masinuta am achizitionato recent de la o cunostinta problema e ca e din 2003.08 are in momentul de fata 54.280 km nu are schimbata distributia dar multi mi-au zis ca ar trebui pentru ca e depasita ca valabilitate chiar daca ca, km ar mai merge pana la 90.000 km.
Voi ce spuneti?
Răspunde
am acelasi motor , stiam ca distributia trebui schimbata la 120mii km , nu am nici o informatie legata dupa cati anii trebuie schimbata daca nu ai facut km , ma voi informa Smile
Răspunde
nu am gasit nimic legat ca ar trebuii schimbata in functie de timpul scurs ?????
daca ai gasit ceva zine si noua Smile
Răspunde
Mai baieti......
Cureau de distributie (In Germania) este garantata 90.000km.....in romania este garantata 60.000km
Trageti fiecare concluziile
Sora-mea are un golf 5 , in prezent masina are 145.000km si inca nu i-a schimbat distributi.....(are tupeu tipa Sad )
Răspunde
c0xty ai dreptate ca cureaua e garantata 90000 dar sa iti zic cum sta treaba. La masinile noi motoare pe benzina cureaua se schimba la 90000 si a doaua curea care nu mai e originala se schimba la 60000 deci nu are nici o legatura ca e germania sau romania uitate si in manualul de service si la motoarele diesel prima curea se schimba la 120000 nu stiu cum sta treaba cu timpul dar nu cred ca ar trebui schimbata mai repede deoarece cureaua aia nu e batuta de soare ca sa se coaca dupa parerea mea nu trebuie schimbata decat la 120000km pt ca o schimbi aia originala si pui una mai rea
Răspunde
Problema masinilor second hand este ca nu ai garantia Kilometrilor de aceea recomand la achizitionarea unei masini second schimbul tuturor filtrelor si mai ales a distributiei ........ costurile pe care le presupune reparatia daca se rupe acea curea sunt enorme asa ca pt 10 mil cat costa iti recomand sa o schimbi
Răspunde
dATORITA FAPTULUI CA MASINA ARE PENTRU CUREAUA DE DISTRIBUTIE 120000KM DUPA CE ACEASTA CUREA SE SCHIMBA NOI ROMANII SUNTEM MAI CIUDATI ASTFEL SA INTRODUS 60000 KM PT CA ROMANUL E MAI TEMBEL SI NU PREA PERCUTEAZA EL NU SCHIMBA NICI LA 90000 KM DE ACEA S-A INTRODUS ACEASTA VARIANTA CU 60000 KM SI MAI ESTE VARIANTA CA PIESELE CARE SE PUN IN ROMANIA SUNT DE O CALITATE MAI SLABA SI CA SA NU EXISTE PROBLEME LA SERVICEURI
Răspunde
Cureau de distributie este garantata 90.000Km sau 4 ani!
Deci , daca inca nu ai schimbato ....schimbo!
Răspunde
(14-06-2010, 10:24 AM)c0xty a scris: Cureau de distributie este garantata 90.000Km sau 4 ani!
Deci , daca inca nu ai schimbato ....schimbo!

Nu se specifica nicaieri termenul de schimbare  ,,timp,,, ci doar de km. Sunt masini care nu circula mai mult de 3-7000 km / an..ce faci le schimbi la 30.000 km în 4 ani...asta e doar marketing românesc ! Huh Ar fi o explicație în faptul că depozitele din țară stau curelele pe raft câte 3-4 ani, apoi se vând și mai stau pe mașina inca 4-5 ani. Linistit dacă nu faci 90,000 km în 8-10 ani, nu o schimbați de pomana. Asta e din experiența mașinilor ce vin în service.

Uite aici un e-mail primit de la fabricanti, acelasi motor BXW, 1,4, 16V, acelasi an :
Email de la Skoda Cz in 2 Februarie 2016 (mai jos emailul meu catre ei):
Dear Mr. Anghel, Check toothed belt on 4-cylinder petrol engines 1.4/63 kW engines at 90,000 km, then every 30,000 km. If not replaced after
driving 90,000 kilometers, I recommend you replacing due to the age of the car! Roller tensioner unchanged.
Engine oil with norm VW 501 01, VW 502 00; 5W-40. Oil with viscosity classes 5W-40 is universal for our geographical latitude.

Best regards,
Ing. Alexander Pelikán | Péče o zákazníka, Customer Care
ŠKODA AUTO a.s. | V. Klementa 869 | 293 60 Mladá Boleslav | Czech Republic

Good afternoon Skoda Service Cz,
I get the owner manual by post yesterday, so thank you very much.[/font][/size]
Now I have some questions for this car Skoda Fabia 16 V motor BXW, made on 10-2008, karoseria TMBYCB5JX93096674, the milleage now 116 000 km, buyed from AAAauto.sk with 114 900 km: - should I change the distribution (timing belt, tensioning pulley) at 120 000? Or only after service inspection like I read on a skoda forum? (Some people write on forum that depends on how old is the car and other write that this depend only of the mileage)?[/font]
[/size]- when I will change the distribution should I cange olso the water circulation pump, belt accessories, roller accessories, roller tensioner?- the motor oil should be now type 5w40, not 5w30 like before? Thank you for your cooperation until now, I hope I'll get your reply soon for my questions.Have a nice day!

CONCLUZIA: Daca masina are aproximativ 7-8 ani trebuie schimbata cureaua, durata medie de viata a unei curele originale este de 7-8 ani (asta am citit si pe alte site-uri). Daca verifici cureaua si nu are nici o fisura mai poti continua cu ea 10 000 km sau mai mult
Răspunde

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)