Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
bord vopsit
#1
recent am dat jos bordul(mai exact partile care sunt de culoare gri-verde),l-am dus la service si mi l-au vopsit in negru mat.aspectul este cu totul altul,acum e mult mai aspectuos.nu reflecta in parbriz
[Imagine: 06042009004j.th.jpg]
[Imagine: 06042009005d.th.jpg]

bordul se scoate extrem de simplu,fiind prins in cleme si 7suruburi(care sunt la vedere).
ordinea scoaterii e urmatoarea: HU,partea cu gurile de ventilatie,apoi partea cu ceasurile de bord
pt montare este exact invers demontarii
pt vopsire se va utiliza un smirghel fin,primer,vopsea dupa preferinta fiecaruia si lac
seat leon_1p_2.0tdi_140hp_fr look & cupra grill
Răspunde
#2
cat te-a costat?si unde l-ai facut?
Răspunde
#3
Sunt curios cat a costat ? :confused:
Răspunde
#4
cat si unde le-ai facut?
Răspunde
#5
daca prindeti curaj, puteti face si voi la voi acasa Smile
Răspunde
#6
Salutare, pentru cei fara experienta intr-ale vopsitului (nu ca as avea eu pretentii de la mine de asa ceva) va spun ca va costa vreo 100 RON toata treaba si anume: smirghel cat de fin (de la 600 in sus), un spray cu primer (spritz chit pentru unii) si un spray cu vopseaua pe care o doriti (eu recomand sprayul cu cauciuc Plasti Dip - 90 RON care mat si ofera o senzatie foarte placuta la vedere, catifelat la atingere si este si usor de curatat, plus ca e disponibil in mai multe culori).

Pasii sunt simpli: desfaci bordul, il smirgheluiesti putin cat sa ofere aderenta primer-ului, dai cu primer, dai cu vopsea 2 straturi (primul pentru contact cu suprafata, al doilea pentru vopsirea propriu-zisa si uniformizare) si montezi bordul inapoi dupa uscare.
Apropo, pentru vopsirea cu Plasti Dip eu zic ca se poate sari versiunea cu primer daca dupa smirgheluire faceti o degresare (de ex. cu diluant).

Eu zic ca cu putina grija si incredere poate face oricine astea, si pe langa costuri scazute ai si satisfactia lucrului facut de tine.

Eu inca nu am ajuns la bord, momentan am pus folie carbon 3D pe consola dar ajung si la bord.
Răspunde


Posibile subiecte înrudite...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizualizări: Ultimul mesaj
  Vopsit plastice John 0 2,618 14-01-2019, 02:59 PM
Ultimul mesaj: John

Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)