Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Anvelope Iarna...Plz Help !
Salutare !

As dori sa cer si eu o mana de ajutor celor mai experimentati ca mine.....
Tin sa precizez ca am un Seat Leon 1P 2009, si m-ar interesa sa achizitionez un set de anvelope de iarna nu foarte scumpe Smile.
Momentan am pe ea anvelopele din fabrica modelul Pirelli 205/55 R16 cu jante de aliaj.
Intrebarile mele sunt :
1 Ar fii mai rentabil sa achizitionez si un set de jante de tabla sau sa le folosesc tot pe acestea ?
2 Dimensiunile anvelopei ar trebuii sa aibe aceleasi dimensiuni ca si acestea ? dc nu care dimensiuni ar fii mai convenabile ?

Multumesc anticipat,
Răspunde
Salut
Iarna e recomandat sa folosesti anvelope mai inguste, adica nu 205 cum ai acum ci 195. Suspectez ca ai in talon si/sau carte de identitate cel putin doua tipuri de anvelope 205/55/16 91V si 195/65/15 91T sau 91H. Pentru iarna ar fi recomandate 195 pt ca sunt mai inguste si mai ieftine(de pe la 250 ron/buc aproximativ). Preturile difera de la magazin la magazin.
Nu e recomandat sa schimbi dimensiunile care-ti sunt impuse de talon si/sau carte de identitate din varii motive pe care nu le-as dezbate acum.
E oarecum rentabil sa-ti cumperi un set de jante de tabla pt anvelope de iarna. O inlocuire de anvelope pe un singur rand de jante te poate costa undeva la 100 ron pt ca nu poti sa faci asta acasa singur. Daca-ti cumperi un set de jante din tabla, inlocuirea rotilor de iarna cu cele de vara si invers o vei putea executa si singur in parcare/garaj. Atentie prezonele jantelor din aliaj nu sunt bune pt jantele din tabla si nici invers, difera conul prezonului.
Bafta
Răspunde
Multumesc Alinush pentru ajutor.
In cartea masinii ca tipuri de anvelope am doar 205/55 R16 91V, si 225/45 R17 91W, in concluzie nu ar fii indicat sa pun 195/65 15 ?
Răspunde
Foarte ciudate tipurile de anvelope din acte. Din cate stiam eu auto din grupul VAG vin in standard, pe clasa compacte(octavia II, golf V, leon II) cu gume 195/65/15 si 205/55/16 la care se puteau adauga 225 sau chiar mai mari.
Intr-adevar nu e recomandat sa pui 195 daca nu le ai trecute in acte. In cazul tau ar fi bine sa folosesti 205...dar alegerea iti apartine.
Răspunde
poti sa pui si mai mari , eu am avut 215/55/16 si se comporta excelent
Răspunde
205 55 r16 : e sigura dimensiunea, cat mai ingust tre sa fie pneul IARNA
Răspunde
(13-10-2011, 10:26 AM)Maker a scris: Salutare !

As dori sa cer si eu o mana de ajutor celor mai experimentati ca mine.....
Tin sa precizez ca am un Seat Leon 1P 2009, si m-ar interesa sa achizitionez un set de anvelope de iarna nu foarte scumpe Smile.
Momentan am pe ea anvelopele din fabrica modelul Pirelli 205/55 R16 cu jante de aliaj.
Intrebarile mele sunt :
1 Ar fii mai rentabil sa achizitionez si un set de jante de tabla sau sa le folosesc tot pe acestea ?
2 Dimensiunile anvelopei ar trebuii sa aibe aceleasi dimensiuni ca si acestea ? dc nu care dimensiuni ar fii mai convenabile ?

Multumesc anticipat,
Buna! In caz ca mai ai nevoie si daca te ajuta, eu mi-am luat anvelope de iarna de pe Anvelo-One.ro 

Gasesti acolo si Pirelli, dar ai o gama mai variata de branduri de unde iti poti alege. Iti las [url= https://www.anvelo-one.ro/anvelope-iarna/]link[/url] aici si sper sa iti fie de ajutor.
Răspunde

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)